Astăzi la Sputnik Matinal vom dialoga cu: Dinu Țurcanu, prorector UTM, Luigi Savoia, fondatorul portalului “Moldova în progres”și interpretul de muzică ușoară Ricu Vodă.

UTM își propune să formeze cea mai performantă rețea universitară de internet. Detalii ne oferă Dinu Țurcanu, prorector UTM. De ce își dorește să  fie cetățean al Republicii Moldova ne spune italianul Luigi Savoia, fondatorul portalului “Moldova în progres”, cel care azi va  depune jurământul. Cunoscutul interpret Ricu Vodă, mai bine de 2 decenii rămâne în topul preferinţelor. Care este secretul aflăm de la el în această dimineaţă, când, sperăm să fim printre primii care îi urează: La mulţi ani!

Semifinala show-ului „Tu ești super!” din sezonul patru

33
(reînnoit 19:44 25.10.2020)
Astăzi se desfășoară semifinala proiectului internațional „Tu ești super!” din sezonul patru.

"Tu ești super!" este un concurs organizat de compania de televiziune NTV și de Agenția Internațională de Presă și Radio Sputnik, cu sprijinul Ministerului Educației al Federației Ruse. Proiectul oferă copiilor rămași fără îngrijire părintească șansa de a-și îndeplini visele.

33

Загрузка...
hampions League - Group A - Lokomotiv Moscow v Bayern Munich

37
Deținătoarea în exercițiu a Ligii Campionilor, Bayern Munchen, a învins-o cu emoții pe Lokomotiv Moscova. Germanii au smuls victoria în minutul 79.

CHIȘINĂU, 27 oct – Sputnik. Bayern a deschis scorul în minutul 13, prin Leon Goretzka, care a marcat cu o lovitură de cap din interiorul careului.

În minutul 70, Anton Miranchuk a egalat în urma unui contraatac. Anul trecut, fratele său, Alexei Miranchuk, a înscris de două ori contra lui Juventus și apoi a făcut pasul spre Serie A, după transferul de la Atalanta.

Bayern a revenit în avantaj în minutul 79, după golul lui Joshua Kimmich. Mijlocașul de 25 de ani a înscris cu un șut superb, din afara careului. Campioana Germaniei ajunge la 6 puncte în grupa A. În celălalt meci, se întâlnesc de la ora 22:00 Atletico și Salzburg.

Lokomotiv: Guillherme - Corluka (Rajkovic 46), Rybus, Zhivoglyadov, Cerqueira - Ignatjev (Zhemaletdinov 76), Kulikov (Lisakovich 76), Miranchuk - Krychowiak, Smolov (Rybchinskiy 75) - Ze Luis.

Bayern: Neuer - Pavard, Sule, Alaba, Hernandez - Kimmich, Goretzka (Martinez 46) - Muller (Gnabry 46), Tolisso, Coman (Douglas Costa 69) - Lewandowski.

Un alt meci care s-a disputat în Estul Europei, din cauza temperaturilor scăzute, a fost cel dintre Șahtior și Internazionale Milano. După 3-2 cu Real Madrid, campioana Ucrainei a scos o remiză contra lui Inter, scor 0-0. Cele mai mari șanse de a înscrie le-a avut atacantul oaspeților, Romelu Lukaku.

De la ora 22:00 se dispută alte 6 partide din cadrul Ligii Campionilor. Prime va transmite meciul dintre Olympique Marseille și Manchester City.

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>