Gala Sportului Moldovenesc 2019 în imagini: Cum a decurs ceremonia de premiere - Foto

274
(reînnoit 10:28 20.12.2019)
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Maria Iliuț
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
  • Gala Sportului 2019
La Chișinău s-a desfășurat ceremonia de premiere a celor mai buni sportivi și antrenori ai anului. Iată cele mai relevante momente ale Galei Sportului Moldovenesc 2019.

Cei mai buni sportivi ai anului 2019 au fost premiați de către Ministerul Educației, Culturii și Cercetării. Evenimentul a avut loc în incinta Teatrului dramatic rus de stat „Anton Cehov”. Prezent la ceremonia de premiere, ministrul Educației, Culturii și Cercetării, Corneliu Popovici, a felicitat sportivii și antrenorii lor pentru succesele remarcabile înregistrate în cadrul competițiilor naționale și internaționale.

„Voi sunteți mândria Republicii Moldova, sunteți cei care faceți ca imnul țării noastre să răsune în cadrul celor mai importante competiții sportive internaționale. Vă felicităm și totodată vă admirăm pentru munca enormă pe care o depuneți în sălile de antrenamente și pentru curajul și responsabilitatea de care dați dovadă atunci când luptați pentru a obține performanță”, a declarat oficialul.

Ministrul a reamintit că anul 2020 este unul olimpic, iar participarea sportivilor noștri la Jocurile Olimpice de la Tokyo va fi susținută de către Guvernul Republicii Moldova.

În anul 2019, sportivii moldoveni au cucerit peste 200 de medalii de aur, argint și bronz la diferite competiții internaționale, la lupte libere, lupte greco-romane, lupte feminine, taekwondo, haltere, caiac-canoe, înot, judo, atletism, sambo, kickboxing, panckration și altele.

Rezultate remarcabile au obținut și para-olimpicii noștri: para-judo, para-atletism, para-armwrestling și special olympics.

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării a cheltuit opt milioane de lei pentru premierea celor mai buni sportivi. Suma a fost alocată în baza unei hotărâri de guvern.

Cei mai buni sportivi ai anului 2019 sunt:

Categoria „Revelaţia Anului”

SALCUȚAN Tatiana - înot (Locul IV, Universiada Mondială);

ROBU Marin - haltere (Locul II, Campionatul Mondial tineret);

PETIC Valentin - lupte greco - romane (Campionatul Mondial tineret Locul III,  Campionatul Mondial U23 Locul III) .

Categoria „Talentul Anului”

STERPU Victor - judo  (Locul I, Campionatul European tineret);

RÎNGACI Irina - lupte feminine (Locul III, Campionatul European U 23);

GUȚU Alexandrin - lupte greco-romane ( Campionatul European cadeți Locul I; Campionatul Mondial cadeți Locul III).

Categoria „Masters (Veteranii Sportului)”

MALEAR Mihail - judo;

MARINESCU Viorel - judo;

NENNO Anna - Caiac-canoe;

ROJNOV Vladislav - Caiac-canoe;

COLESNIC Valeri - Caiac-canoe;

VIGOVSKI Vitali - Caiac-canoe;

MINCENCOV Victor - Caiac-canoe;

GNEDIN Nicolai - Caiac-canoe;

PERFILOV Serghei - Caiac-canoe;

SEREMET Sergiu - Caiac-canoe;

KASKOVA Ruslana - Caiac-canoe;

Myhailo Shevchenko - Caiac-canoe;

CERNEAVSCHII Iurii - Caiac-canoe;

MARGHIEVA Alexandra - atletism;

COTOLUPENCO Maria - atletism;

COGÎLNICEANU Olga - atletism;

BÎRLIBA Nicolae - haltere mici;

DOSCA ION - joc de dame;

TÎRDEA Ala - joc de dame;

BABII Roman - jiu-jitsu;

POPOV Dumitru - lupte greco-romane;

SAVA Boris - lupte libere;

COJUHARI Sergiu - lupte libere;

BÎCENCOV Serghei - canotaj;

ALEXANDROV Vladimir - canotaj;

HUDEAEV Vladimir - radiosport;

CURU Petru - sambo;

COJOCARI Ion - Pankration.

Categoria „Paralimpicii Anului”

CREŢUL Oleg - parajudo;

BASOC Ion - parajudo;

VALENTIR Andrei - para/atletism;

BUTUCEA Vladimir - para/atletism;

CRETU Evelina-Cristina - para/atletism;

IAGUDIN Evgheni - para/atletism;

ZANOGA Alexei - special olympics;

CORNILOVA Daria - special olympics;

RAILEAN Maria-special olympics.

Categoria „Partenerii Anului”

Comitetul Naţional Olimpic şi Sportiv;

Asociaţia Presei Sportive;

A.O. ,,Sporter”;

Ministerul Afacerilor Interne;

Universitatea de Stat de Educaţie Fizică şi Sport;

Primăria mun. Chişinău;

Compania Canindsport SRL „Joma Moldova”.

Categoria „Jurnaliștii Sportului”

SANDU Mihai - „ Săptămâna Sportivă” Moldova 1; 

CERNAVCA Stas - „ Obiectiv Sportiv” NTV Moldova; 

BOGATU Iulian - Revista  „Sport în Moldova” ;

ROBU  Ion - presa scrisă „Moldpres” .

Categoria „Neolimpicii Anului”

ARTEMCIUC Sabina - sambo (Locul II, Jocurile Europene);

EŞANU Paulina - sambo (Locul III, Jocurile Europene);

CIOBANU Ana – Maria - sambo (Locul III, Campionatul Mondial); 

TACHII Denis - sambo (Locul III, Jocurile Europene);

CAZACU Maxim - oriental-kickboxing (Locul I, Campionatul Mondial); 

CĂRĂUŞ Nicolae - box-tailandez (Locul I, Campionatul Mondial U23);.

SPÎNU Vitalie - karate shotokan(Locul I, Campionatul Mondial);

UNTU Vladislav şi BARYSHNIKOVA Polina - dans sportiv (Locul I, Campionatul Mondial);

BEŞLEAGĂ Igor - grapling (Locul III, Campionatul Mondial);

ROMANOV Alexandr - grapling (Locul III, Campionatul Mondial).

Categoria „Cele mai reprezentative Federații Sportive”

Federaţia de Lupte din Republica Moldova (treizeci de medalii la toate categoriile de vârstă, o cotă olimpică);

Federaţia de Judo din Republica Moldova (două cote olimpice pentru Tokyo,  8 medalii la toate categoriile de vârstă);

Federaţia de Atletism din Republica Moldova (patru cote olimpice pentru Tokyo).

Categoria „Zece Sportivi ai Anului 2019”

IANULOV Piotr - lupte libere (Campionatul European Locul II);

PETRIVSKAYA Zalina - atletism ( Campionatul Mondial Locul IV, aruncarea ciocanului);

ALBOT Radu - tenis ( top 46 ATP);

OLARU Dan - tir cu arcul (Cupa Mondială Locul II);

MÎRCA Alexandru - tir cu arcul (Cupa Mondială Locul II);

DIMITROV Stepan - taekwondo WT ( Locul III Campionatul European);

GOŢONOAGĂ Dorin - judo (Locul III Universiada Mondială);

SACULŢAN Maxim - lupte libere (Campionatul Mondial U23 Locul III);

TARNOVSCHI Oleg - caiac-canoe (Campionatul Mondial Locul III);

DIACON Vasile - lupte libere (Campionatul European tineret - Locul I și Campionatul Mondial – Locul II).

Categoria „Cel mai bun Antrenor”

Mihail Cucu - antrenor.

Categoria „Cei mai buni Sportivi 2019”

NICHITA Anastasia - lupte feminine (Campionatul European locul III, Jocurile Europene Locul III, Campionatul Mondial Locul V);

VIERU Denis - judo (Campionatul Mondial locul III, Jocurile Europene Locul V) ;

CIOBANU Victor - lupte greco-romane (Campionatul European Locul I, Jocurile Europene Locul III).

274
  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    În debutul ceremoniei de premiere, pe scena Teatrului ”Anton Cehov” a evoluat o trupă de dansatori.

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Mica interpretă Amelia Uzun a făcut furori, interpretând piesa ”Moldova mea”.

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Ministrul Educației, Culturii și Cercetării, Corneliu Popovici, a felicitat sportivii pentru succesele obținute.

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Premierea celor mai buni sportivi moldoveni

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Rectorul Universității de Stat de Educație Fizică și Sport, Veaceslav Manolachi, a susținut un discurs.

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Premierea sportivilor la categoria ”Talentul Anului”

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Cei mai buni sportivi și antrenori au fost premiați pentru merite deosebite.

  • Maria Iliuț
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Pe scena Teatrului ”Anton Cehov” a evoluat și ansamblul etnofolcloric ”Crenguța de Iederă”, în frunte cu interpreta Maria Iliuț.

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Pe scena Teatrului ”Anton Cehov” a evoluat și ansamblul etnofolcloric ”Crenguța de Iederă”, în frunte cu interpreta Maria Iliuț.

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Pe scena Teatrului ”Anton Cehov” a evoluat și ansamblul etnofolcloric ”Crenguța de Iederă”, în frunte cu interpreta Maria Iliuț.

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Vicepreședintele Comitetului Naţional Olimpic al Moldovei, campioana olimpică Larisa Popova, i-a felicitat pe sportivii moldoveni pentru meritele obținute.

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Premierea sportivilor la categoria ”Paralimpicii anului”.

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Prestația artistică a celebrei trupe ”Brio Sonores”

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Discursul secretarului de stat pe problemele tineretului și sportului, Ivan Gheorghiu.

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Premierea la categoria ”Partenerii Anului”

  • Gala Sportului 2019
    © Sputnik / Miroslav Rotari

    Premierea la categoria ”Jurnaliștii Sportului”

Tagurile:
ceremonie, premiere, Ministerul Educației, sportivi, sport, gala
Tematic
Manej Arena din Capitală se va transforma în Colosseum
Alegerea a fost făcută: Cine este cel mai bun sportiv din Capitală


Загрузка...